صفحات

۱۳۸۶ شهریور ۲۸, چهارشنبه

لقمان صداقت در گفتگو با سایت کانون


کانون صنفی معلمان ایران-تهران

حقوق معلم و دانش آموز حقوق ملت ایران است
سه شنبه 27 شهریور1386


درباره‌‌ اخراج معلمی به نام لقمان صداقت در شهرستان بانه و صحت وسقم اين خبر باهمكارمان شاهد علوي دبيرانجمن صنفي معلمان استان كردستان تماس گرفتيم. ايشان درباره اشتغال و اخراج لقمان صداقت گفت: صداقت ليسانس رياضيات دارد، 8 سال در دبيرستانها و پيش‌ دانشگاهي‌هاي شهر بانه به عنوان معلم حق‌التدريس، در خدمت آموزش و پرورش بوده است. لقمان درپائيز85 برابر قانون،حكم استخدام رسمي/آزمايشي دريافت كرد،و پس از يكسال در خرداد 86 ودر آستانه امتحانات، به بهانه‌ي عدم رعايت شئونات اسلامي و عدم پايبندي به موازين اسلامي از طرف هسته گزينش آموزش و پرورش استان رد صلاحيت شده وعملا پس از 9 سال تدريس از ادامه خدمت بازماند.آقاي علوي درباره‌ي اخلاق و رفتارلقمان صداقت مي‌گويد: لقمان هميشه مورد اعتماد همكاران و دانش‌آموزانش بوده و اساسا به دليل كوچكي شهر بانه و نظام كنترل اجتماعي حاصل از آن رفتار شهروندان و به خصوص قشر مورد توجه فرهنگي، بسيار زيرذره‌بين بوده و ويژگيهاي مثبت و منفي افراد بسیار زود براي ديگران شناخته شده، وعامل قضاوت اجتماعي قرارمي‌گيرد. درچنين محيطي نمي‌توان افراد رابه سادگي متهم كرد و نمي‌توان دامن آنها را از اتهام به آساني پاك كرد. جامعه كوچك فرهنگيان بانه وجامعه بزرگ اوليا ودانش‌آموزان اين شهرآقاي صداقت را با خصوصيات اخلاقي مثبت مي‌شناسند. لقمان بيشترسالهاي تدريسش را درپيش‌ دانشگاهي دخترانه تدريس كرده است و به دليل نقشي كه در موفقيت دانش‌آموزانش داشته، بسيار محبوب مي‌باشد.


دبير انجمن صنفي معلمان استان كردستان درباره دادخواهي و اعتراض به اين حكم و احكام مشابه به مراجع بالاتر مي‌گويد: تجربه ثابت كرده است، كه دادخواهي سودي ندارد.هيات مركزي گزينش آموزش و پرورش و هيات عالي گزينش، متاسفانه باهمان بافت فكري هسته‌هاي گزينش استاني، با افرادو پرونده‌ها برخورد مي‌كنند. بنا را دراساس برصحت تصميم همكارانشان  مي‌گذارند. وعملا به جاي بررسي دوباره موضوع، مي‌كوشند صحت تصميم همكارانشان را نشان دهند.


 درهسته گزينش آموزش و پرورش استان كردستان و هيات‌هاي عالي گزينش فوق‌الذكر، درحدي كه تجارب همكاران ما در استان كردستان و موارد متعدد ردصلاحيت شده‌ها و پيگيريهاي متعاقب آن نشان مي‌دهد، ارائه مدارك مثبت توسط افراد تاثيري در تغيير تصميم گزينش ندارد و آنان عملا بنا را بر تحقيقات محلي؟! خود و نتايج مصاحبه خود با داوطلب مي‌گذارند، آنهم مصاحبه‌اي فاقد استانداردهاي علمي ودر فضايي اضطراب‌آور و پر استرس براي فردي كه مي‌داند بدون هيچ معيار معيني، اين مصاحبه مي‌تواند زندگي او را دگرگون و يا حاصل سالها زحمتش را بر باد دهد. لقمان صداقت اكنون در بازار مشغول به كار شده و به جاي كار تخصصي تدريس رياضي كه در آن صاحب تبحر بودند به داد و ستد مشغول است.

0 نظرات:

ارسال یک نظر