صفحات

۱۳۸۵ اسفند ۲۸, دوشنبه

گزارش تجمع کردستان در ۸۵

دوشنبه 28/12/85

صبح روز دوشنبه جمعی نزدیک به 700 نفر از معلمان استان کردستان در اعتراض به سرکوب تجمعات مدنی معلمان و بازداشت تعدادی از همکاران خود در کرمانشاه و تهران ، بنا به دعوت قبلی انجمن صنفی معلمان استان کردستان در محوطه آموزش و پرورش استان کردستان تجمع کردند. علی رغم اینکه در استان کردستان بالغ بر 27 هزار نفر معلم خدمت می کنند ، برگزار کنندگان تجمع معتقدند به دلیل شروع تعطیلات، مسافرت معلمان، تعطیلی مدارس و نداشتن زمان کافی برای اطلاع رسانی(فراخوان تجمع 27/12/85 منتشر شد) ، انتظار نداشته اند جمعیتی بیشتر از این در تجمع حضور یابند.


در این تجمع که از ساعت 9 صبح شروع شد ودر ساعت 11 پایان یافت معلمان کردستانی به همراه خانوده های خود حضور یافته بودند.حضور کودکان و نوجوانان به همراه پدران و مادرانشان در این تجمع شکل متفاوتی به این  اجتماع در قیاس با دیگر تجمعات معلمان در هفته های اخیر بخشیده بود. شاهد علوی دبیر انجمن صنفی معلمان استان کردستان ، حضور خانوده های معلمان در تجمع اعتراضی را پاسخی نمادین به این ادعا مسئولین دولتی می داند که معلمان را به نادیده گرفتن حقوق دانش آموزان متهم می کنند.او می افزاید معلمین کردستانی بدین شیوه خواستند نشان دهند که آنها نیز خود صاحب فرزندانی دانش آموز هستند و نگران آینده آنها هستند .

 یکی از خانمهای شرکت کننده در تجمع نیز می گوید، ما خانوده ها به اینجا آمده ایم تا هم همبستگی خود را با همسرانمان نشان دهیم وهم با خانوده معلمانی که همسران آنان اینک در بند می باشند ابراز همدردی کنیم. در دستان بچه های شرکت کننده در تجمع پلاکارد ها و نوشته های حاکی از نگرانی ایشان برای بچه هایی که پدرانشان در زندان می باشند دیده می شد. یکی از کودکان به ما می گوید ؛ من امیدوارم معلمان ما هر چه سریعتر آزاد شوند و دوستان ما شب عید را در کنار پدران خود بگذرانند

در این تجمع ، نودینیان و ملکی، 2 نفر از فعالین انجمن صنفی ، سخنرانی کردند و یکی از معلمین نیز متن مکتوبی را برای حاضرین قرائت کرد. بنا به در خواست انجمن، حاضرین از سردادن شعار خودداری کرده و با سکوت اعتراض خود را ابراز کردند.

گفتنی است که مسئولین سازمان آموزش وپرورش استان کردستان که تجمع درمحوطه آنجا برگزار شد هیچ واکنشی به این تجمع نشان ندادند و در میان معلمان حاضر نشدند . دبیر انجمن ، یادآوری می کند که ساکی ریاست سازمان آموزش و پرورش کردستان پیش از این و در زمان معاونت آموزش و پرورش استان همدان از اعضای کانون صنفی معلمان همدان بوده است و در آغاز حضور در کردستان و در دولت خاتمی نیز تعامل مثبتی با انجمن صنفی برقرار کرده بود اما ظاهرا با تغییر دولت، علایق سیاسی و ترجیحات رفتاری ایشان نیز دگرگون شد که بارزترین علامت آن تبعید نودینیان به زنجان به دلیل سخنرانی در روز معلم ودر همین محوطه بود .

 
روابط عمومی انجمن صنفی معلمان استان کردستان

0 نظرات:

ارسال یک نظر